napistesiknihu

Stieg Larsson a jeho Milénium

Jméno Stiega Larssona není třeba dlouze představovat, zařadil se mezi jedny z nejúspěšnějších autorů severských detektivek, podobně jako Jo Nesbø nebo manželé Ahndorilovi vystupující pod pseudonymem Lars Kepler. Mimochodem, jméno Lars si zvolili právě jako poctu Stiegu Larssonovi, jehož dílům se chtěli přiblížit.

Odpor k neonacistům

Stieg Larsson byl švédský spisovatel, novinář a komunista. Za života se proslavil i jako odpůrce pravicového extremismu. Narodil se roku 1954 ve městě Skellefteå, které leží na severu Švédska. Stal se jednou z nejvýraznějších osobností, které stály u zrodu organizace Expo a s ní i stejnojmenného časopisu, kde později pracoval jako šéfredaktor. Tato organizace vznikla jako reakce na vraždy osmi lidí neonacisty.


Slavný až po smrti

Mimo jiné působil i jako grafik v největší tiskové agentuře ve Skandinávii. Díky této práci se v jeho hlavě zrodil nápad napsat detektivní sérii Milénium, která jeho jméno proslavila po celém světe. Sám Larsson se toho ale nedočkal, zemřel ve věku 50 let na infarkt myokardu. Jeho dílo bylo vydáno až tři roky po jeho smrti. V roce 2008 se dokonce stal druhým nejprodávanějším autorem beletrie na světě.

Opěvovaná trilogie Milénium

  • Muži, kteří nenávidí ženy: Pilotní díl série pojednává o novináři Mikaeli Blomkvistovi, jehož úkolem je vyšetřit starý kriminální případ - zmizení Harriet Vangerové, vnučky průmyslníka Vangera, staré téměř čtyřicet let. Přitom se seznámí s hackerkou Lisbeth Salanderovou, která se stane pro případ nepostradatelnou.
  • Dívka, která si hrála s ohněm: Druhý díl trilogie na sebe nenechal dlouho čekat, vyšel v roce 2006, tedy o rok později. Čtenář zde odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, která se objevila již v prvním díle.
  • Dívka, která kopla do vosího hnízda: Překvapivý závěr série, který vyšel roku 2007, uchvátil stovky tisíc čtenářů.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek