napistesiknihu

Odkud se vzala popularita severských detektivek?

Novodobý literární fenomén, i tak by se dalo hovořit o severský detektivkách a krimi. Zpočátku plnily pouze knihkupectví, ale po masivním úspěchu se podle knižních předloh točí i filmy, které jsou jen málokdy kasovními propadáky. Odkud se tento trend vzal a proč již léta zabírá přední příčky v recenzích?

Odkud pramení oblíbenost?

Detektivní příběhy z mrazivého severu mají několik společných znaků, jako je třeba realistický styl, ponuře a moralisticky laděné chování postav. Hrdinové, místo děje i samotný jazyk jsou natolik atypické, že tvoří jedinečnou charakteristiku i pravidla těchto knih. Trochu zkušenější čtenář detektivek je schopen po pár stranách říct, že se jedná o severské krimi. Tak moc jsou odlišné. Čtenáře nejspíš fascinuje i surovost, chlad a přímé vyjadřování bez metafor a zbytečných okliček. Detektiv Columbo je oproti tomu naprostým opakem. A lidé chtějí napětí, adrenalin, něco nového. Není pro nás zvyklé, že by s námi okolí mluvilo vždy přímo a na rovinu. I to může být příčinou, proč nás severské detektivky tolik fascinují. Ač se to třeba nezdá, v Norsku, Švédsku či Finsku má tento žánr bohatou tradici, není to jen výdobytek posledních let a marketingový tah. I když je pravdou, že tyto země hojně podporují umění, a to nejen literaturu, ale i hudbu a kinematografii. Tamní odborníci tvrdí, že zvýšená distribuce detektivních románů je ovlivněna i tím, že dorůstá generace, která byla vychována na detektivních a dobrodružných románech pro děti a mládež. Tím pádem je jim toto téma opravdu blízké. Dalším důvodem může být i samotný ráz krajiny a podnebí. Těžko si v ponurém prostředí, hlubokých temných lesích a deštivém počasí představíte romantickou komedii.

Zorientujte se v severských detektivkách

  • Stieg Larrson: Asi nejznámější autor tohoto žánru, který svou knižní trilogií Milénium odstartoval celé šílenství okolo severských detektivek. Jak je zvykem, kromě pachatele se zde odhalují i problémy švédské společnosti, jako třeba pravicový extremismus nebo problematika dětských domovů.
  • Jo Nesbø: Série knih s detektivem Harrym Holem sklízí velké úspěchy po celém světě a čtenáři netrpělivě čekají na každé další pokračování. Tuto slavnou éru zahájila kniha Netopýr, která poprvé vyšla už v roce 1997.
  • Lars Kepler: Toto podivné jméno je ve skutečnosti pseudonym manželů, která už má se psaním své zkušenosti. Debutovali knihou Hypnotizér a díky tomu došlo ke zrodu nové série psychologických thrillerů.
  • Torsten Pettersson: Spisovatel z Finska dodává svému dílu něco netradičního, jistou dávku mystičnosti a lyričnosti. Není se čemu divit, začínal totiž jako básník. A evidentně, zaujal i fanoušky, kterých nasbíral pěknou hrstku.

Když knihovna nestačí

Milovníci krvelačných vražd ze studeného severu mají v knihkupectvích opravdu hodně práce. Pulty jsou doslova zavaleny knihami s touto tématikou. Není se čemu divit, poptávka je obrovská. I v jedné české písni se zpívá o tom, že severní vítr je krutý. Což je v tomto případě pravda. Lidé milují dobrodružství, ale zúčastnit se ho na vlastní kůži bývá někdy příliš složité. Proč si jej tedy nedopřát alespoň prostřednictvích stránek v knize? Pokud toužíte doplnit svou knihovnu o nové kousky, ale máte zrovna před výplatou, není nic jednoduššího, než získat peníze pomocí nebankovní půjčky bez registru. Jakmile budete mít dostatek financí, můžete ji bez problému splatit a to v krátkém intervalu. Půjčka před výplatou je možnost, kterou využívá stále větší počet lidí. Nemusíte mít strach, že se zadlužíte nebo budete muset splácet horentní sumy. Pokud máte ale z půjčky jako takové respekt, vyzkoušejte kontokorent. Jedná se o službu, kterou poskytují banky k běžnému účtu. Tento doplněk vám umožní čerpání financí z účtu i nad rámec financí, kterými zrovna disponujete. Vy tak máte dostatek financí i pro nenadálé situace, a hlavně, vždy při ruce.
Martin_a říká
15.04.2019

Dobrý den, myslím si, že výjimečnost severských detektivek spočívá také v tom, jak osobitě dokáží její autoři vykreslit hlavní hrdiny. Čitatel má pak dojem, že bojuje spolu s hlavním detektivem proti zlu a odhaluje zločin společně s ním.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek