napistesiknihu

Jo Nesbø a jeho Harry Hole

Jo Nesbø, který se narodil roku 1960 v norském Oslu, je považován za jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů dnešní doby, alespoň na poli severských detektivek. Jeho díla již léta plní police v knihkupectvích a knihy se stále drží na předních příčkách oblíbenosti u čtenářů všech věkových kategorií. A přitom mohlo být vše jinak.

Od analytika ke spisovateli

Nesbø původně vystudoval ekonomii a finanční analytiku, zpočátku pracoval jako makléř a taxikář. Souhrou okolností a šťastných i nešťastných náhod se z něj ale stal spisovatel. Ke knihám měl blízko už od dětství, jeho matka byla knihovnice a otec vášnivý čtenář. Naplno se psaní začal věnovat až po jeho smrti, kdy si uvědomil, že chce stihnout do konce svého života napsat alespoň jeden román.

Mysl geniálního alkoholika

Hlavní postavou severských detektivek z pera norského spisovatele je Harry Hole. Tento vyšetřovatel pracující pro kriminální policii v Oslu má své vyšetřovací metody, které se někdy zdají příliš nekompromisní a tvrdé. Přesto uchvátily celý svět a kritika Harryho přirovnává k takovým jménům, jako je Sherlock Holmes nebo Hercule Poirot. Jeho povaha mu často způsobuje mnoho nepříjemností a jeho kolegové jej nemají příliš v lásce, i přesto má několik dobrých přátel. Jako detektiv je brilantní a pátrá po stopách sériových vrahů, násilníků a psychopatů. Jeho démonem však není práce, ale alkohol. Hlavně bourbon Jim Beam. A antidepresiva. A také cigarety značky Camel.

Od detektivek k dětem

Kromě detektivních příběhů autor cílí i na mladší publikum, píše i humorné dětské knihy, které Nesbø věnovanal své dceři. V úspěšné sérii vystupuje excentrický profesor – Doktor Proktor, a dvojice kamarádů.

  • Doktor Proktor a prdící prášek: První kniha věnovaná dětským čtenářům vyšla v roce 2007. Příběh vypráví o nečekaném přátelství chlapce Bulíka, dívky Lízy a odvážného doktora Proktora, který stále čeká na svůj největší vynález.
  • Doktor Proktor a vana času: Zábavná kniha z roku 2008 úspěšně navazuje na předchozí díl. Tentokrát se hlavní hrdinové zamotají do spletité sítě času.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek