napistesiknihu

Čím se vyznačují severské detektivky

Víte, jaký je boom posledního desetiletí – kdo nemá v knihovně alespoň jednu knihu se severskou krimi, jako by nežil. A to právem – proč nás severské detektivky tolik fascinují?

Krutost

Zřejmě jim to promíjíme lépe – těžko bychom pochopili jižana, který se rozhodne konat tolik bizarních, dokonce až obscénních krutostí – u seveřana je to vlivem nedostatku slunečních paprsků, temných dnů a chladu jaksi zakódováno v povaze. Tato morbidní krutost přitahuje širokou čtenářskou obec, která je již od pradávných dob zvyklá sledovat veřejné popravy. Díky bohu za to, že se toto sledování dnes děje pouze na stránkách knih a filmových plátnech.

Psychologie postav

Seveřanům píšícím detektivky nelze upřít jeden nesporný nesrovnatelný talent – dokáží své postavy vykreslit jako osoby z masa a kosti. Jako by vedle vás stáli, se svými úmysly, ale i problémy, sociálním pozadím a nedostatky. Jejich příběh je reálnou životní cestou. Je pak na vás, zda sáhnete po autorovi, který používá až kolotočářské zvraty událostí v dějové linii, nebo se vypravíte cestou poměrně klidnějších osudů, ale postavy budou vždy naprosto reálné a zasazené do dané společenské vrstvy.

Larsson

Jedním z předních představitelů tohoto žánru byl spisovatel Stieg Larsson, který byl nejen aktivním spisovatelem a jeho nedokončené dílo severských krimi nesoucí název Milénium je opěvováno po celém světě, ale byl také aktivním členem levicového hnutí ve své zemi.

Severské detektivky – spisovatelé:

- Stieg Larsson

- Samuel Bjork

- Lars Kepler

- Jo Nesbø

- Jensen Jens Henrik

- Hakan Nesser

- Lina Bengtsdotterová

- Stefan Ahnhem

Patříte mezi fanoušky severské detektivky? Kteří autoři patří mezi vaše oblíbené?Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek